Jdi na obsah Jdi na menu

Reflexní oblouk

Reflexní oblouk a jeho délka je podle mě věc, kterou by měl o svém psovi vědět naprosto každý. Usnadní Vám jak práci se psem, tak i Vaše vzájemné soužití.

Reflexní oblouk u psa by se dal do češtiny přeložit jako "dlouhé vedení". Čili doba reflexního oblouku psa = doba vedení, "než psovi dojde, co po něm chcete". Každý pes se s tím už narodil a délka reflexu je u každého psa INDIVIDUÁLNÍ. Každý pes je jiný. Doba reflexního oblouku může být od 0,5 až do 3 sekund. Velkou roli hraje plemenná příslušnost, stupeň výcviku, ale také momentální rozpoložení psa. Určitě jste si každý všimli, že někteří psi plní povel hned a naopak některým to trvá o něco déle, což ovšem není tím, že by byli hloupí, natvrdlí nebo neposlušní, ale je to dáno délkou reflexního oblouku. Pracovní plemena jako jsou Němečtí ovčáci většinou plní povely ihned, ale velká plemena jako jsou dogy, molosi či pastevečtí psi můžou mít délku reflexu až 3 sekundy. Takže myslete na to, že když váš pes nezareaguje ihned, neznamená to, že by Vás nechtěl poslechnout, že přemýšlí nad tím, jestli to tedy udělá nebo ne, že není vůbec hloupý, ale prostě mu déle trvá než mozek povel zpracuje.

Je to v podstatě tento proces: pes zaznamená sluchem (zrakem) povel, předá ho do CNS (centrální nervové soustavy), kde proběhne jeho zpracování a dále mozek pošle tento signál příslušnému centru (například u povelu "lehni" centru pohybovému, u povelu "stopa" centru čichovému)

Takže vždy, když dáte psovi povel, dejte mu možnost ho vyřešit, než ho začnete fyzicky nutit a manipulovat s ním, zbytčně povel neopakujte, ničemu to nepomůže a opakováním si to zbytečně kazíte, protože pes to slovo může začít časem ignorovat. Když budete se psem cvičit a trénovat povely každý den, délka reflexu (vedení) se může zkrátit, ale taky nemusí, takže se na psa nezlobte, jestli cvičíte každý den a on přesto stále dělá všechno "pozdě". 

Ovšem také si musíte dát pozor na to, abyste psa nenechali přemýšlet příliš dlouho, to by se ovšem mohlo rozvinout i v neposlušnost. (stává se to v případě, když má pes například "něco na obzoru" - psa, zajíce, člověka a tak uplně Vás nevnímá, vždy vyčkejte 3 sekundy, pak si povel vynuťte - např. u "ke mě" přitáhnutím)

 


S reflexním obloukem úzce souvisí i pochvaly a tresty. Psa vždy chvalte a trestejte do 3 sekund, od doby co úkol/činnost provedl. Pes si vždy pochvalu či trest dokáže spojit pouze s tou činností, kterou provádí PRÁVĚ TEĎ. Jakmile psa pochválíte nebo potrestáte o půl hodiny později, pes už naprosto nebude vědět proč, "nemá buňky" na to, aby si to spojil.