Jdi na obsah Jdi na menu

Presocializace, Socializace, Resocializace

Presocializační období je pro pejska to nejdůležitější období v jeho životě. Je to období vtiskávání. Tzn. že co se v tomto období naučí, pozná či zažije, tak už nikdy nezapomene, týká se to jak pozitivních, tak bohužel i negativních zkušeností. Presocializační období bohužel nemůžeme ovlivnit, protože je to doba, kdy je štěňátko u chovatele. Můžeme jen vybírat štěně tak, že si vybereme chovatele, který svá štěňátka již od raného věku socializuje a samozřejmě jezdit na pravidelné návštěvy, abychom viděli, jak a v jakých podmínkách štěňátko vyrůstá. 

Druhým nejdůležitějším obdobím je pro psa samotná socializace. Je to období psa od 2 do 8 - 9 měsíců, kdy je štěňátko odděleno od matky a začíná poznává svět, jako takový. V tomto období probíhá především VÝCHOVA, v druhé řadě pak VÝCVIK. Výchovou se rozumí hlavně učení čistotnosti, učení pejska být sám, učení chování k lidem, dětem a ostatním pejskům. Je to období, kdybychom měli svého psa brát na co nejvíce míst, do ruchu města, seznámit ho s různými povrchy, měl by se dostat do různých stresových situací, aby si s nimi dokázal v budoucnu bez problému poradit. Samozřejmě se v tomto období musí štěňátko setkávat s co nejvíce představiteli svého druhu, aby se naučil s nimi komunikovat, naučil se submisivitě i dominanci. Protože komunikace mezi psy samotnými je pro psa velice důležitá.

A v poslední řadě tu máme resocializaci. Protože hodně z nás nemá pejska od štěňátka, ale vzal si ho například z útulku, od bezdomovců, našel ho, či se jiným způsobem dostal k dospělému psu, většinou u něj musí proběhnout tzv. resocializace. Díky několikaleté praxi v útulcích jsem se dostala do kontaktu s různě narušenými psy a musím bohužel říct, že většina z nich měla za sebou minimální socializaci či žádnou socializací vůbec neprošla. Někteří se báli aut, městského ruchu, lidí, psů, ale často se báli i pohlazení, protože ho prostě neznali. Bývá to tak i u psů, kteří jsou trvale u zahrady a nikam jinam se nedostanou, pak se například stane, že se majitelé musí přestěhovat do města a vznikne "problém". Naštěstí je to problém, který se dá řešit, každý pes se dokáže resocializovat, někteří bohužel ne plně, jen nutno podotknout, že u dospělého psa to bude trvat mnohem déle, než u štěněte.